"23.01.2004"

 

"Gör ki Mevla neler eyler
Eylerse güzel eyler"
Yunus Emre

 

ÇENESİZLERİ TURHALLI YAPAN RASTLANTI

Dört ortak Çorum’da Güneş kiremit fabrikasını sezona yetiştirmek için hızlı çalışma içindeyiz.
Ortağımız Halit Hamoğlu İstanbul’dan bazı ihtiyaçlarımızı temin ederek döndü. 1965 yıllarının başları:
- Turhal’daki Baldudak kiremit fabrikasını aldım. Sizler ortak mısınız, değil misiniz ?... Diye garip bir soru sordu !...
- Yeni kuruluş halindeyiz. Paramız yetecek mi ?...fabrikayı hatta Turhal’ı bile görmedik !... Dedim.
- O zaman yarın gidip görelim. Kesin cevap için bir hafta zaman aldım. Yüz lira sembolik kaparo verdim. Fabrikayı alırsak elli bin lira peşinat vereceğiz. Geri kalan dört yüz bin lirayı da dört sene yüzer bin liralık taksitlerle ödeyeceğiz. Fabrika kolay devreye girecek durumda ise kendi kendini ödediği gibi, bize para bile bırakır !...
Ertesi gün on üç yaşındaki ingiliz yapısı, yaşıtları hurdaya çıkmış pikabımla Turhal’a geldik. Şehre girişteki levhaya göre nüfus on yedi bindi.
Yağmur durmuştu ama hava kapalıydı. Tren yolu üzerinden geçtikten sonra on metre gidebildik. Arabamızı çamura batırmaktan korktuğumuz için yol kenarında bıraktık. Yedi yüz metrelik mesafeyi yürüyerek fabrikaya ulaştık.
Bana işletmeye açılması zor kuruluş olarak göründü.
Halit Hamoğlu <<yağışlı havalarda kiremit fabrikaları çirkin görünür.İstemiyorsan almayalım>> dedi.
Fabrikayı almaktan vazgeçip ayrılmak üzereyken bir kamyon geldi. Yanımızda ki bekçi şoförle konuştuktan sonra bize geldi.
- Traktörle caraskarı almaya gelmiş !... Dedi
Halit Hamoğlu :
- Biz fabrikayı aldık. Ölüden kefen mi soyuyorlar ?... Diye söylenerek pusula yazıp şoföre verdi. Kamyonu geri gönderdi.
Şaşkın şaşkın bakıyorum !... Bana döndü:
- Hayırlı olsun. Bir fabrikamız daha oldu. Sen bunu kolay ayağa kaldırırsın. Haydi gidelim !... Dedikten sonra, bekçiye talimatlar verdi. Arabamıza binip Çorum’a döndük.
Traktörün 1950 model yakıtının gazyağı olduğunu, caraskarın da iki tondan ibaret kaldırma gücüne karşılık çok ağır kullanışsızlığını sonradan öğrendik.
Hurdacıdan başka kimsenin işine yaramayacak şeyler, Çenesizlere Turhallı olma adımını attırmıştı.
O senenin sonunda ortaklığı tasfiye ettik. Çorum Güneş kiremit fabrikasındaki payımızı, ortaklarımızın Turhal kiremit fabrikasındaki payları ile takas ettik.
Kardeşim İsmet Çenesizle birlikte bir sene önce fabrikaya ortakların verdiği Güneş ismini soyadımızla değiştirdik. Çenesizler olarak 1987 yılına kadar birlikte çalıştık. O tarihten sonra ayrıldık, oğlum Ömer Çenesiz’le çalışmaya başladık.
Benim fabrikayı geliştirme, üretim kapasitesini ve kalitesini artırma çabalarımı kardeşim İsmet Çenesiz prensipli pazarlama, ödemelerimizi aksatmadan dakik denilecek zamanlarla yaparak tamamlamıştır.
Yurt çapında itibar sahibi olmayı iki kardeş birlikte gerçekleştirdik. 1987’den sonra oğlum Ömer Çenesiz’le hem eski fabrikayı yenilemiş hem de kuruluşa 5 fabrika daha kazandırmış olduk.
Ömer Çenesiz teşkilatımızı başarıyla yönetmektedir.

                                                            En güzel günler sizlerin olsun /  İlhan ÇENESİZ

 

 

All rights reserved. Her hakkı saklıdır. Copyright © 2004-2005